Enneagram, NLP, Transactionele Analyse

Persoonlijke ontwikkeling en professionele communicatie

9.5 (op basis van 216 beoordelingen)
De opleiding
Praktisch
Data en kosten
Inschrijven
Leven en werken vanuit autonomie: Enneagram-, Transactionele Analyse- en NLP-practitioner voor persoonlijke ontwikkeling en professionele communicatie

Wil je op een praktische en heldere manier jezelf en anderen beter leren kennen en/of mensen effectiever leren begeleiden, adviseren en ondersteunen? Dan is deze opleiding in persoonlijke ontwikkeling en professionele communicatie iets voor jou.

Deze erkende opleiding in persoonlijke ontwikkeling en professionele communicatie combineert drie doeltreffende en bekende psychologische stromingen en is daarmee uniek in Nederland. In twee jaar word je opgeleid tot Enneagram, TA- en NLP- practitioner en leer je de basis van familieopstellingen kennen.

Het beste wordt aangeboden uit drie belangrijke stromingen die elk op hun eigen specifieke wijze de persoonlijkheid van mensen benadert. De wijsheid van het enneagram geeft je een diep inzicht in jezelf, Transactionele Analyse (TA) leert je onbewuste patronen herkennen in je relaties met anderen en NLP geeft een veelheid aan technieken waarmee je doelgericht leert communiceren en je eigen gedrag en dat van anderen kan aansturen. Familieopstellingen ten slotte, wordt als vierde invalshoek gebruikt om verborgen belemmeringen binnen relaties, familie en/of organisatiesystemen zichtbaar te maken.

Het doel

Het doel van de tweejarige opleiding `Persoonlijke ontwikkeling en professionele communicatie` is autonomie ontwikkeling én dit te stimuleren bij anderen.

Het resultaat

  • Tijdens deze opleiding maak je wezenlijke veranderingen door en ga je anders in het leven staan.
  • In dit bijzondere proces leer je jezelf diepgaand kennen, voorbij je blinde vlekken.
  • Je gaat jezelf en anderen écht begrijpen, omdat je drijfveren, levenspatronen en onderstromen in de communicatie leert herkennen en belemmerende overtuigingen leert veranderen. Hierdoor blijf je dicht bij jezelf en je eigen autonomie. Het samenwerken- en leven wordt begrijpelijker en eenvoudiger.
  • Daarnaast krijg je handige tools aangereikt om mensen professioneel te begeleiden of effectiever aan te sturen.
  • Je leert over de psychologie van mensen waardoor je preciezer kan intunen op ieder mens afzonderlijk en begrijpen waarom ieder doet wat hij doet.
  • Je ontdekt wat er gebeurt in de communicatie tussen jou en de ander, wat je tegenhoudt om iemand aan te spreken of feedback te geven of waardoor iets wat jij initieert weerstand oproept.

Kortom, een praktische, zeer complete opleiding waarin je veel inzicht in jezelf krijgt, je leert beter samen te werken, te begeleiden en problemen op te lossen. Je maakt een flinke sprong in je persoonlijke én professionele ontwikkeling.

Competenties

In deze opleiding ontwikkel je jezelf verder in de volgende competenties (op alfabetische volgorde): Aanpassingsvermogen, aanspreken op gedrag, assertiviteit, afstand bewaren, analytisch vermogen, betrokkenheid, coachen, collegialiteit, confronteren, doelen stellen, doorvragen, empathie, flexibiliteit, feedback geven, feedback ontvangen, gespreksvaardigheid, individugericht leiderschap, interpersoonlijke sensitiviteit, impact hebben, inlevingsvermogen, luisteren, mensgericht leiderschap, motiveren, mensenkennis, onafhankelijkheid, ontwikkelen van medewerkers, overtuigingskracht, observeren, samenwerken, sensitiviteit, sociabiliteit, verantwoordelijk, zelfkennis, zelfontwikkeling, zelfsturing, zelfvertrouwen, zelfreflectie en zelfmanagement.

Inhoud

We gaan in op persoonlijke ontwikkeling en begeleidingsaspecten (professionele communicatie). De theoretische inzichten en werkprincipes van het Enneagram, TA en NLP komen in beide jaren aan de orde. Familieopstellingen en zijnsgeoriënteerd werk (Almaas) zijn hierin ondersteunend. Gedurende de opleiding krijg je oefeningen aangereikt die direct toepasbaar zijn in je in je persoonlijk leven en begeleidingswerk. De volgende onderwerpen en thema`s worden onder meer behandeld: communicatieprincipes, psychologische Spelen, belemmerende overtuigingen, persoonlijkheidsstructuren, patronen & valkuilen, denken, voelen & handelen, ontwikkelingspsychologie, overdracht & tegenoverdracht, projectie & intuïtie, aanwezigheid & contact, vrijheid & autonomie, doelgerichte begeleidingsgesprekken, verborgen contracten, parallelle processen en het Enneagram type-interview. Een uitgebreid overzicht is in de brochure opgenomen die je op deze site kan downloaden.

Werkwijze in de opleiding

Professionele communicatie gaat gepaard met persoonlijke ontwikkeling. Dit is niet los te koppelen. Om die reden wordt van deelnemers verwacht dat zij bereid zijn hun eigen functioneren en de effecten daarvan op de omgeving te onderzoeken en ter discussie te stellen. Persoonlijke ontmoeting en persoonlijke aandacht kenmerken dan ook de werkwijze van deze opleiding.
Theorie wordt afgewisseld met praktische oefeningen, gerelateerd aan persoonlijke inbreng en vragen van deelnemers. Met behulp van gevarieerde werkvormen worden deelnemers tot activiteiten uitgenodigd. Deze ervaringsgerichte manier van werken is ondersteunend bij zowel je persoonlijke als professionele ontwikkeling. Wat breng jij bijvoorbeeld als persoon mee en hoe reageert jouw omgeving, collega, medewerker, leidinggevende of cliënt op jou?
Met iedere deelnemer maken we een leercontract. Hierin spreken we af welke doelen je wilt realiseren tijdens de opleiding.

Tijdsinvestering

Een jaargang beslaat 32 dagdelen contact, 2 supervisiebijeenkomsten van elk een dagdeel en tussen ieder blok een intervisiebijeenkomst. In het eerste jaar is tevens (zonder extra kosten) de deelname aan een serie van 4 panelavonden onderdeel van het programma.
De totale studiebelasting voor de lessen, intervisie, supervisie, huiswerk en deelname aan de panelavonden over de gehele duur van de opleiding (twee jaar) bedraagt 326 uur.

E-learning

De opleiding kan naar keuze worden ondersteund met een e-learning waarin de belangrijkste begrippen uit de Transactionele Analyse aan de hand van videomateriaal worden uitgelegd.

Certificering

Het laatste blok van de tweejarige opleiding wordt afgesloten met een onderdeel waarin de deelnemers hun leerervaringen gestalte geven. Wanneer alle blokken zijn gevolgd en het afsluitende onderdeel voldoende is gehonoreerd, ontvang je het Enneagram/TA practitionerscertificaat, het Transactionele Analyse 101 certificaat én het door de NVNLP erkende NLP practitionerscertificaat.

De opleidingsuren van deze opleiding zijn erkend door de International Transactional Analysis Asssociation (ITAA) en de European Association for Transactional Analysis (EATA). Voor de opleiding krijg je 128 uur aan erkende TA opleidingsuren. Deze uren kunnen meetellen voor het internationale ‘Certified Transactional Analyst’ (CTA)-examen.

Toelating

Je kunt deelnemen aan de opleiding indien je bereid bent jezelf persoonlijk en professioneel te ontwikkelen. Voorafgaand aan de opleiding vindt een kennismakingsgesprek plaats. Je maakt dan kennis met een van de trainers, we bespreken je ervaringen en verwachtingen en gaan na of de opleiding bij je past.

Kosten

De investering per opleidingsjaar is EUR 3.900,– inclusief documentatiemap, koffie/thee, lunches en een diner in het eerste en laatste blok. Bij inschrijving vóór de onderstaand aangegeven datum krijg je 5% vroegboekkorting op kosten voor het eerste cursusjaar.
Bij de kosten zijn tevens inbegrepen de kosten voor een serie van 4 Enneagramavonden. De genoemde kosten zijn exclusief de kosten voor de benodigde literatuur. De kosten hiervoor ramen wij op circa: EUR 260,-. De optionele kosten voor de e-learning bedragen € 110,-. De kosten voor eventuele aanvullende individuele begeleiding zijn niet inbegrepen. Dit is niet verplicht.

Startdatum – 3 oktober 2025

Vrijdag/zaterdaggroep

Data en tijden
Data

Blok 1: 3 en 4 oktober 2025
Blok 2: 31 oktober en 1 november 2025
Blok 3: 28 en 29 november 2025
Supervisie: 13 december 2025
Enneagramavond: 21 januari 2026 (type 2 en 4)
Blok 4: 23 en 24 januari 2026
Enneagramavond: 2 februari 2026 type 1 en 7)
Blok 5: 27 en 28 februari 2026
Enneagramavond: 5 maart 2026 (type 5 en 8)
Enneagramavond: 11 maart 2026 (type 3, 6 en 9)
Blok 6: 27 en 28 maart 2026
Supervisie: 11 april 2026
Blok 7: 8 en 9 mei 2026
Blok 8: 12 en 13 juni 2026

Tijden

De opleidingsdagen zijn van 9.30 tot 17.00 uur.
De supervisie is een ochtend of middag, van 9.30 tot 13.00 uur of 14.00 tot 17.30 uur.
De Enneagramavonden zijn 3x van 19.30 tot 22.00 uur en de laatste avond is van 18.30 tot 22.30 uur.

Extra informatie

Data tweede jaar worden in het najaar van de start van de opleiding bekend gemaakt.

Bekijk informatie
Trainers
Bekijk trainers
Kosten
Prijs

De investering is € 3.900,– per jaargang inclusief documentatiemap, koffie/thee, lunches en een diner in het eerste en laatste blok.
Bij de kosten zijn tevens inbegrepen de kosten voor een serie van 4 Enneagramavonden. De genoemde kosten zijn exclusief de kosten voor de benodigde literatuur. De kosten hiervoor ramen wij op circa: € 260,-. De optionele kosten voor de e-learning bedragen € 110,-. De kosten voor eventuele aanvullende individuele begeleiding zijn niet inbegrepen. Dit is niet verplicht.

Vroegboekkorting

Bij inschrijving vóór 1 juli 2025 krijg je 5% vroegboekkorting op de kosten van het eerste cursusjaar.

Bekijk informatie

Startdatum – 19 november 2025

Doordeweekse dagen

Data en tijden
Data

Blok 1: 19 en 20 november 2025
Blok 2: 16 en 17 december 2025
Blok 3: 19 en 20 januari 2026
Enneagramavond: 21 januari 2026 (type 2 en 4)
Enneagramavond: 2 februari 2026 type 1 en 7)
Supervisie: 4 februari 2026
Blok 4: 9 en 10 februari 2026
Enneagramavond: 5 maart 2026 (type 5 en 8)
Blok 5: 9 en 10 maart 2026
Enneagramavond: 11 maart 2026 (type 3, 6 en 9)
Blok 6: 13 en 14 april 2026
Supervisie: 25 april 2026
Blok 7: 28 en 29 mei 2026
Blok 8: 22 en 23 juni 2026

Tijden

De opleidingsdagen zijn van 9.30 tot 17.00 uur.
De supervisie is een ochtend of middag, van 9.30 tot 13.00 uur of 14.00 tot 17.30 uur.
De Enneagramavonden zijn 3x van 19.30 tot 22.00 uur en de laatste avond is van 18.30 tot 22.30 uur.

Extra informatie

Data tweede jaar worden in het najaar van de start van de opleiding bekend gemaakt.

Bekijk informatie
Trainers
Bekijk trainers
Kosten
Prijs

De investering is € 3.900,– per jaargang inclusief documentatiemap, koffie/thee, lunches en een diner in het eerste en laatste blok.
Bij de kosten zijn tevens inbegrepen de kosten voor een serie van 4 Enneagramavonden. De genoemde kosten zijn exclusief de kosten voor de benodigde literatuur. De kosten hiervoor ramen wij op circa: € 260,-. De optionele kosten voor de e-learning bedragen € 110,-. De kosten voor eventuele aanvullende individuele begeleiding zijn niet inbegrepen. Dit is niet verplicht.

Vroegboekkorting

Bij inschrijving vóór 15 september 2025 krijg je 5% vroegboekkorting op de kosten van het eerste cursusjaar.

Bekijk informatie

Ik wil me inschrijven voor de Persoonlijke ontwikkeling en professionele communicatie

Accreditaties

Deze opleiding is geaccrediteerd door de volgende organisaties:

128 lesuren en 6 supervisie-uren door gecertificeerde TA trainer (PTSTA)
128 PE punten
150 PE punten
292 PE punten
75 punten
100 punten

Reacties van onze deelnemers

‘Een prachtige opleiding. Juist de combinatie van Enneagram, Transactionele Analyse, NLP en Familieopstellingen maakt ’t enorm krachtig. Hierdoor krijg je vanuit verschillende invalshoeken en methodieken zicht op je eigen gedrag en dat van de ander. En daarbij ook voldoende handvatten om patronen te doorbreken, écht te veranderen dus!’

Judith, trainer/coach

‘Ik heb de opleiding ervaren als een geschenk voor mezelf, ben me bewust geworden van mijn patronen in communicatie met anderen. Onder andere: wat drijft me? Wat zijn mijn valkuilen? Thuiskomen bij mezelf, fijne en minder fijne eigenschappen van mezelf onder ogen zien en ten volle durven aanvaarden. Geleerd dat ik nooit méér met een ander in contact kan staan dan dat ik met mezelf ben. Dat heeft impact op me gehad. Ben hier heel dankbaar voor.’

Karin Szpak, Arts

‘Wie naar zijn diepe lagen wil kijken zou deze kans moeten pakken?’

Anoniem

‘Ik ben blij dat ik mezelf `dit waardevolle cadeau` twee jaar geleden heb gegeven en kan het iedereen aanraden! Tijdens de opleiding `Persoonlijke ontwikkeling en professionele communicatie` heb ik de mens `van binnenuit` leren kennen. Ik ben er zelf meer mens van geworden en kan de ander meer in zijn eigenheid ervaren. Bovendien ben ik evenwichtiger geworden en steeds beter in staat om dicht bij mezelf te blijven. Het is een leerweg waarvan ik geniet en waarin ik me nog steeds verder ontwikkel.’

Liesbeth Ledeboer-Van Hoof, personeelsfunctionaris

‘Bij Corael heb ik echt verrijkende ervaringen opgedaan in deze tweejarige opleiding`. Deze opleiding heeft mij onder andere geholpen om mijn loopbaankeuzeprobleem op te lossen. Daarnaast waren er nog veel obstakels uit het verleden die mij belemmerden. Hieraan heb ik ruimschoots kunnen werken en het gaat nu veel beter met me. Ik sta dichter bij mezelf en durf me in contact met anderen kwetsbaarder op te stellen, iets wat ik voorheen vermeed. Inmiddels werk ik via zij-instroom ruim anderhalf jaar als begeleider bij een dagcentrum voor mensen met een verstandelijke beperking. Ik ben enorm blij met mijn keuze en ga met plezier naar mijn werk!’

Marco Vos, begeleider van mensen met een verstandelijke beperking

‘Persoonlijk ontwikkelen vond ik in het begin best eng. Toch voelde ik me snel veilig in de groep, omdat ik mag zijn wie ik ben. Die angst maakte snel plaats voor nieuwsgierigheid, compassie en vooral enthousiasme en plezier. Mijn grootste overwinning is dat ik mijn gevoelens heb leren uiten. Hierdoor heb ik hele mooie contacten kunnen leggen met mijn medestudenten en mensen om me heen. Ik ga nu bewuster om met mijn valkuilen en richt me op mijn kwaliteiten, waardoor ik beslissingen heb genomen die mijn leven een positieve wending gaven. Zo heb ik bijvoorbeeld een leuke andere baan gevonden en ben ik mijn roots gaan zoeken. Een verborgen geschiedenis kwam boven.’

Dong Yun Engels, ICT adviseur

‘Nooit had ik kunnen vermoeden dat contact met een ander zo bijzonder kan zijn. Ik heb dat contact met 17 prachtige mensen mogen maken. Mensen die onder de bezielende begeleiding van de Corael-trainers hun masker hebben durven afzetten en zich laten zien in al hun echtheid. Ik begin mij steeds meer te beseffen dat aandacht voor anderen begint bij aandacht voor mezelf. Die ruimte ervaar ik ruimschoots, samen met het respect. Ont-wikkelen, is wat ik doe. Stukje bij beetje wikkel ik de schil af die zich als een beschermende laag om mij heen heeft gevormd. De schil (ego) heeft zijn diensten bewezen, maar hoeft er niet altijd meer te zijn.’

Roeland Visser, trainer ICT applicaties

‘Informatief, leerzaam, confronterend met een hoge opbrengst! Dóen, als je iets aan en voor jezelf wilt doen!’

C.J. de Swart, directeur Basisschool

‘Ik heb geleerd om geen strijd meer met anderen aan te gaan, mijn kwetsbaarheid meer te laten zien, geen oordeel te vellen, niet in te vullen en de controle los te laten.’

Laura Platte

‘Ik ben ontzettend dankbaar voor de inzichten die ik heb opgedaan en waardoor mijn ego minder prominent en mijn eigen “ik” meer prominent aanwezig kan zijn.’

Jacqueline van der Vorst, productmanager

‘Het is een prachtige opleiding! De opleiding Persoonlijke ontwikkeling en professionele communicatie. Corael heeft mij geleerd om mezelf en mijn dierbaren eindelijk weer te zien staan!!! Een echte aanrader!!!’

Lia Assmann

‘Hoe mooi om te ervaren dat alles begint bij jezelf.’

Ruud Oerlemans, technische beheerder gemeente Tilburg

‘Het inhoudelijk programma zit supergoed in elkaar. Piet en Elly zijn ieder op hun specifieke (en soms overlappende terrein) zeer (des)kundig. Eigenlijk zou een dergelijke opleiding standaard aan iedereen aangeboden moeten worden.’

Pauline Mulder, eigenaar communicatiebureau

‘In de onderstroom ligt de oplossing.’

Mariska Kuus, projectmanager politi

‘Door deze opleiding ben ik veel beter in staat lastige gesprekken met ouders van cliënten te voeren. Ik ben milder naar mezelf en naar de ouders. Door deze opleiding durf ik vrijer te bewegen in het dagelijks leven en mezelf meer te laten zien!’

Janine Versteeg, logopedist in kinderrevalidatie

‘Fantastisch! Eigenlijk zou iedereen dit op school moeten krijgen.’

Jasper Voskuilen, 16+ jongerencoach

‘Een onvergetelijke ervaring van 2 jaar leren en voor jezelf zorgen in een veilige omgeving.’

Margret Grootscholten, P&O manager

‘De opleiding heeft me enorm geholpen bij het verkrijgen van een goede balans tussen presteren, praktiseren en spelen. Ik kan nu genieten van het leven. Daarnaast ben ik de ander beter gaan begrijpen. Enneagram, TA, Familieopstellingen en NLP is wat mij betreft een gouden mix!’

Mirella Markus, teammanager

‘Het bijzondere aan deze opleiding is dat er naar thema’s gekeken wordt vanuit 4 invalshoeken: Enneagram, TA, NLP en Systemisch werk. Ik vond het een mooie ervaring die me zowel in mijn werk als op persoonlijk vlak enorm veel heeft gebracht.’

Sandra van Beek, hoofd praktijkbureau van een Hogeschool

‘Brede opleiding waardoor ik mij goed heb kunnen ontwikkelen. Ik ben een rijker mens geworden, leef intenser omdat ik beter luister, mij meer verdiep in mijzelf en de ander. Begrijp vooral mijzelf beter, waardoor ik de ander ook beter kan begrijpen.’

Petra Edelman, zorgmanager

‘Prachtige opleiding die je een hele brede basis geeft met Enneagram, TA, Familieopstellingen en NLP. Het resultaat: persoonlijk inzicht en coachingsvaardigheden.’

René Sjouwerman

‘Corael = Confronteren, Observeren, Raken, Assertief, Eerlijkheid en Loslaten. Corael = Creatief, Oplossingsgericht, Ruimte, Aandacht, Enthousiast en Lachen.’

Monique Brak, onderneemster agrarische sector

‘De confrontatie aangaan met jezelf kan soms lastig zijn, maar geeft inzichten waar ik de rest van mijn leven profijt van ga hebben. Ik heb dat vanaf de start van de opleiding al gemerkt.’

Tobias, student onderwijswetenschappen

‘Als je inzicht wilt krijgen in hoe mensen communiceren en waar hun gedrag vandaan komt biedt deze opleiding daarvoor een uitstekende basis. Tegelijkertijd leer je jezelf beter begrijpen en krijg je tools om te leren hoe je effectiever communiceert met jezelf en anderen.’

Renate Kerkhof, MEN-Registermediator

‘Gedurende de twee jaar heb ik de weerstand waar ik mee binnen kwam steeds meer kunnen loslaten. Daardoor kon ik mijn eigen kwetsbaarheid weer aankijken en er langzaam echt contact mee maken. De mooiste les was om meer stil te staan bij mijn eigen behoeften en gevoel van “purpose”.’

Ricardo van Mildert, ondernemer

Trainers

Deze opleiding wordt gegeven door:

Elly Voorend
(TSTA, CET)

Persoonlijk verhaal

Elly Voorend is directeur en mede-oprichter van Corael Opleidingen. Ze is al meer dan 30 jaar trainer, therapeut en begeleider van persoonlijke leerprocessen en groepsontwikkeling. Binnen Corael geeft zij diverse trainingen, opleidingen, individuele therapie en echtpaarbegeleiding.

Piet van Haaster
(MSc TSTA)

Persoonlijk verhaal

Piet van Haaster is directeur en mede-oprichter van Corael Opleidingen. Hij was jarenlang consultant en interimmanager in diverse organisaties en deed daarbij veel ervaring op met veranderingsprocessen in bedrijven. In 2004 richtte hij samen met Elly Voorend Corael Opleidingen op, waar hij naast directeur ook trainer en coach...

Paul Martin Raspe
(CTA C)

Persoonlijk verhaal

Paul Martin werkt als trainer en co-trainer bij Corael Opleidingen.

Hij heeft sinds 2013 een eigen praktijk als trainer/counselor/coach voor persoonlijke ontwikkeling, zowel individueel als met (zakelijke) groepen. Hij geeft onder meer trainingen over het opbouwen en onderhouden van een veilige(re) werkomgeving, groei van autonomie en effectief communiceren....

Tin Vanderhoeven
(MSc PTSTA O)

Persoonlijk verhaal

Tin is een gecertificeerd Transactioneel Analyst in het organisatiewerkveld (PTSTA) en werkt als opleider en supervisor bij Corael Opleidingen. In 2006 startte zij haar zelfstandige praktijk als internationaal trainer, (team-)coach en organisatiebegeleider na een loopbaan als communicatieverantwoordelijke en in-house coach in diverse sectoren. Met haar open en enthousiaste...

Inloggen

Wachtwoord vergeten?